MAXXX News

Czy jest obowiązek pójścia do kościoła podczas święta Trzech Króli?

date_range

W niedzielę 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli, czyli jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez kościół. Teolodzy przypominają, że jest to dzień Objawienia Pańskiego. "Tego dnia Bóg pojawia się w historii człowieka. Tak jak pojawił się w czasie symbolicznej podróży trzech symbolicznych mędrców. Trafili do Betlejem i tam pod postacią małego dziecka rozpoznali wielkiego, nieogarnionego Boga" - tłumaczy franciszkanin, ojciec Eryk Hoppe.

 

Nie zawsze wolne

Święto Trzech Króli nie zawsze zaliczało się do dni wolnych od pracy. Po raz pierwszy 6 stycznia zaliczał się dzięki ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Jednak już 9 lat później, bo 16 listopada 1960 roku za sprawą decyzji Sejmu PRL święto to zniknęło z listy dni wolnych od pracy. Przywrócone zostało dopiero w 2010 roku. Pierwszym od długiego czasu wolnym od pracy świętem Objawienia Pańskiego był 6 stycznia 2011 roku

Obowiązkowa msza

W kalendarzu liturgicznym Objawienie Pańskie, które zwyczajowo w Polsce określa się świętem Trzech Króli, funkcjonuje jako święto nakazane. Jest to święto nieruchome, które co roku obchodzi się 6 stycznia. Fakt, że Kościół katolicki spostrzega tę uroczystość jako święto nakazane oznacza, że na wiernych należących do kościoła rzymskokatolickiego spoczywa obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, a także powstrzymywania się od wykonywania zajęć utrudniających oddawanie czci Bogu. Mówią o tym kanony 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Dzień wcześniej

Dla niektórych pójście na mszę świętą 6 stycznia może z różnych względów być niemożliwe. Wówczas należy pamiętać, że rozwiązaniem na to, by nie popełnić grzechu, jest uczestnictwo w wieczornej mszy świętej sprawowanej dzień wcześniej, czyli 5 stycznia. O takiej możliwości mówi Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): "Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

A Ty co sądzisz? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli artykuł Ci się spodobał, udostępnij go i podziel się nim ze swoimi znajomymi!

Podziel się ze znajomymi:
Oceń tego MAXXX Newsa:
Oceń: thumb_up 2 4 thumb_down

Ogólna ocena to: 33%/100%, uzyskana z: 6 głosów.
whatshotCzytaj także
commentKomentarze