Nie żyje znany fiński skoczek. Matti Nykäenen miał 55 lat

Nie żyje legendarny skoczek narciarki, Matti Nykaenen. Fiński zawodnik był czterokrotnym mistrzem olimpijskim oraz miał na swoim koncie pięć tytułów mistrza świata. Od wielu lat walczył też z uzależnieniem od alkoholu. Zmarł w wieku 55 lat. Nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci.

Nie żyje Matti Nykaenen

Nie żyje Matti Nykaenen. Legendarny, fiński skoczek narciarski zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak informują fińskie media, nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną jego śmierci. Matti Nykaenen miał 55 lat. Od lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu.

Legenda fińskich skoków

Matti Nykaenen był czterokrotnym mistrzem olimpijskim (Sarajewo 1984 i Calgary 1988), w tym trzy indywidualnie i jeden drużynowo. Ponadto na swoim koncie miał również pięć tytułów mistrza świata. Łącznie w MŚ wywalczył aż medali i był mistrzem świata w lotach.
Cztery razy w karierze sięgnął po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. 46 razy wygrywał zawody PŚ, co w klasyfikacji wszech czasów w skokach narciarskich daje mu drugie miejsce za Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem (53 zwycięstwa).
Nykaenen jako jedyny skoczek w historii wygrał indywidualnie przynajmniej raz Puchar Świata, złoto igrzysk olimpijskich, złoto mistrzostw świata, złoto mistrzostw świata w lotach i Turniej Czterech Skoczni.

Zakończenie kariery

Podjął decyzję o zakończeniu kariery latem 1992 roku. Próbował potem trenować japońskich skoczków, ale szybko z tego zrezygnował. Następnie starał się wznowić karierę. Po kilku nieudanych startach definitywnie zrezygnował.
W 1999 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepszego sportowca Finlandii XX wieku. Więcej głosów od Nykaenena otrzymał jedynie biegacz Paavo Nurmi.

Opracowanie: RMF24/ Arkadiusz Grochot/ AR