Sankt Petersburg: Polak został wicemistrzem świata w szachach!

Polak, Jan-Krzysztof Duda zdobył srebrny medal w odbywających się w Sankt Petersburgu mistrzostwach świata w szachach błyskawicznych. Dobra wiadomość dotarła do nas z Rosji przez chwilą. Zwyciężył Norweg, Magnus Carlsen. Trzecie miejsce zajął Amerykanin, Hikaru Nakamura.

Polak wicemistrzem świata w szachach

Polak został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych! Srebrny medal w Sankt Petersburgu wywalczył 20-letni Jan-Krzysztof Duda. W 21 rundach Polak zgromadził 16,5 pkt. To zaledwie o pół mniej niż tegoroczny zwycięzca, Norweg Magnus Carlsen. Na trzeciej pozycji uplasował się Amerykanin Hikaru Nakamura, który zdobył 14,5 pkt.

15 wygranych partii

Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) wygrał 15 partii, pokonując wyżej notowanych od siebie zawodników. Wśród nich byli: Holender Anish Giri, Boris Gelfand z Izraela czy Ormianin Lewon Aronian. Polak przegrał zaledwie trzy pojedynki, m.in.  z medalistami: Carlsenem w siódmej rundzie oraz Nakamurą w osiemnastej.

Jak informuje PAP, za srebrny medal Polak otrzymał 50 tys. dolarów. Łączna pula nagród wyniosła  1 150 000 dolarów. W turnieju błyskawicznym w Sankt Petersburgu wystartowało 201 zawodników.