MAXXX News

Pasterka: Koniecznie jest pójście do kościoła?

date_range

Dzisiaj jest Wigilia. To początek świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczynamy je wieczerzą wigilijną, przed którą dzielimy się opłatkiem, a po której śpiewamy kolędy. Część osób wierzących nie udaje się na spoczynek, by udać się na pasterkę. Jednak czy jest to obowiązkowe?

 

Jeszcze nie święto

24 grudnia to Wigilia Bożego Narodzenia. Choć jest to dzień rozpoczynający obchody świąteczne, to nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Wiele miejsc pracy stara się jednak skrócić obowiązujące godziny pracownicze, by każdy mógł w spokoju wrócić do domu i poczynić ostatnie przygotowania do Wigilii. Po wieczerzy, przed którą dzielimy się opłatkiem, następuje kolędowanie. Niektórzy członkowie wierzących rodzin czekają aż do północy, by udać się na tak zwaną pasterkę. Czy ta msza święta jest obowiązkowa.

Obowiązkowa msza

Boże Narodzenie w kalendarzu liturgicznym funkcjonuje jako święto nakazane. Oznacza to, że na osobach należących do kościoła rzymskokatolickiego spoczywa obowiązek uczestnictwa w liturgii. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia organizowane są co najmniej trzy msze święte – odprawiana o północy pasterka, następnie liturgia poranna i popołudniowa. Chcąc spełnić obowiązek uczestnictwa we mszy świętej, wystarczy pójść na jedną z nich. Oznacza to, że uczestnictwo w pasterce nie jest obowiązkowe pod warunkiem, że w zamian będzie się uczestniczyć w porannej bądź popołudniowej.

Dzień wcześniej

Dla niektórych pójście na mszę świętą 25 grudnia może z różnych względów być niemożliwe. Związane to może być z wyjazdem do mieszkającej daleko rodziny, niedogodnymi godzinami odprawianych liturgii czy jeszcze innymi powodami. Wówczas należy pamiętać, że rozwiązaniem na to, by nie popełnić grzechu, jest uczestnictwo w wieczornej mszy świętej sprawowanej dzień wcześniej, czyli w Wigilię. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): "Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". Należy jednak pamiętać, że w związku z odprawianą pasterką, nie w każdym kościele taka liturgia może się odbywać. 

 

A Ty co sądzisz? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu! Jeśli artykuł Ci się spodobał, udostępnij go i podziel się nim ze swoimi znajomymi!

Podziel się ze znajomymi:
Oceń tego MAXXX Newsa:
Oceń: thumb_up 0 0 thumb_down
whatshotCzytaj także
commentKomentarze